Od 1 stycznia 2025 roku rozpocznie swoją działalność Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Lubuczewie. Placówka powstała w ramach resortowego Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przeznaczone jest dla dorosłych osób z niepełnosprawnością legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności.
Placówka powstała w ramach resortowego Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Centra opiekuńczo-mieszkalne” finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przeznaczone jest dla dorosłych osób z niepełnosprawnością legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności.
Celem powstania Centrum jest wspieranie osób niepełnosprawnych poprzez:
- umożliwienie warunków do niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę potrzeb i możliwości;
- poprawę jakości życia w środowisku lokalnym;
- włączenie do życia w społeczności lokalnej;
- zapewnienie opieki i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia;
- odciążenie faktycznych opiekunów osób niepełnosprawnych;
Centrum zapewnia 4 miejsca na pobyt całodobowy oraz 16 miejsc na pobyt dzienny. Część mieszkaniowa składa się z pokoi jednoosobowych wraz z łazienką w pełni wyposażonych i dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Osoby korzystające z usług COM będą miały zapewnione wyżywienie, dostęp do infrastruktury przewidzianej dla uczestników, zajęć aktywizujących, fizjoterapeutycznych oraz pomocy opiekunów, terapeutów i innych pracowników. Dla osób korzystających z usług Centrum w ramach pobytu dziennego przewidziano usługę transportową.
Jak ubiegać się o miejsce w Centrum?
Osoba z niepełnosprawnością, która będzie chciała zamieszkać w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Lubuczewie składa w Centrum Usług Społecznych Gminy Redzikowo przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 w Słupsku:
- wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do zamieszkania w Centrum
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem)
- Karta oceny stanu kandydata wg skali Barthel
Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby wnioskującej i wydanie decyzji administracyjnej. Początkowo będzie ona wydana na okres 3 miesięcy. Będzie to czas adaptacji uczestnika w Centrum. W oparciu o indywidualny plan wsparcia okres ten może być wydłużony na kolejny rok z możliwością dalszego przedłużenia w zależności od woli uczestnika.
W przypadku wyczerpania limitu miejsc w Centrum prowadzona będzie przez pracowników zatrudnionych w Centrum lista rezerwowa.
Odpłatności
Koszt pobytu w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym będzie wyliczany indywidualnie w oparciu o sytuację życiową, dochodową i materialną każdego z uczestników. Osoby nieprzekraczające kryterium dochodowego wynikającego z ustawy o pomocy społecznej (776 zł dla osoby samotnie gospodarującej, 600 zł dla osoby w rodzinie) nie będą ponosiły odpłatności za pobyt w Centrum.
Uczestnik nie będzie ponosił odpłatności jeśli średni miesięczny koszt pobytu w Centrum nie przewyższa kwoty dofinansowania przyznanej w ramach programu "Centra Opiekuńczo-Mieszkalne" finansowanego z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Szczegółowe informacje dotyczące odpłatności znajdują się w uchwale:
https://prawomiejscowe.pl/UrzadGminySlupsk/document/1096408/Uchwala-Druk%20Nr%2016
Zapraszamy do udziału w programie i składania wniosków wraz z załącznikami od dnia 30.09.2024 r., w siedzibie Centrum Usług Społecznych Gminy Redzikowo, ul. Obrońców Wybrzeża 2, 76-200 Słupsk, tel. 59 714 14 30
W przypadku, gdy wniosek składa w imieniu Wnioskodawcy pełnomocnik lub opiekun prawny, konieczne jest odpowiednio uwierzytelnione pełnomocnictwo lub postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego
Załączniki: