Centrum Usług Społecznych
Gminy Redzikowo

21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa!

Choć dla większości z nas dzień 21 marca kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.

Data nie jest przypadkowa, bowiem wiąże się z istotą zaburzenia - trisomią 21. chromosomu. Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866.

Do cech zewnętrznych, które pozwalają rozpoznać trisomię u dziecka zalicza się skośne ustawienie szpar powiekowych, zapadnięty grzbiet nosa, opuszczone kąciki ust, krótką szyję, krótkie szerokie dłonie czy jasne plamki regularnie ułożone na tęczówce oka. Wzrost dzieci z trisomią 21 chromosomu jest niższy niż ich rówieśników, ponadto obserwuje się u nich tendencję do tycia. Cechą charakterystyczną chorych dzieci jest także opóźnienie w nabywaniu zdolności werbalnych i motorycznych. Ponadto, osoby z zespołem Downa chorują częściej na ostrą białaczkę szpikową, prawie 90% chorych osób w wieku 35-40 lat ma objawy choroby Alzheimera. Przeciętne IQ osoby chorej to 35-49 (upośledzenie umysłowe umiarkowane). Mężczyźni są zazwyczaj bezpłodni, a u kobiet płodność jest znacznie zmniejszona. Obecnie, osoby z zespołem Downa żyją ok. 50-60 lat.

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa, propagowanie ich praw, oraz szeroko rozumiana integracja.

Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

Na znak integracji z osobami z zespołem Downa, 21 marca zakładamy dwie kolorowe skarpetki nie do pary. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Symbolizują one niedopasowanie społeczne i genotypowe, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Wszystkim, którzy obchodzą dzisiaj swoje święto - życzymy, aby byli otoczeni miłością i życzliwością każdego dnia!

W naszej gminie osoby z niepełnosprawnościami otoczeni są wsparciem i mają możliwości do aktywnego życia.

Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk osobom z niepełnosprawnościami  i opiekunom faktycznym  wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu proponuje:

  • usługi wczesnej interwencji  i wspomagania rozwoju dzieci i młodzieży (np. poradnictwo psychologiczne, seksuologiczne, logopedyczne, rozwój motoryki dużej i motoryki małej, EEG Biofeedback, trening widzenia),
  • usługi wsparcia psychologicznego, pedagogicznego i rozwijania kompetencji rodzicielskich (w tym grupa wsparcia),
  • usługi zdrowotne (np. fizjoterapeuta, dietetyk),
  • usługi wsparcia dziennego i opieki długoterminowej domowej (np. specjalistyczne usługi opiekuńcze, opieka wytchnieniowa, asystent osoby niepełnosprawnej),
  • usługi transportowe (door-to-door, transport stały do placówek dziennego wsparcia)

W celu zgłoszenia chęci skorzystania z dostępnych usług lub uzyskania dodatkowych informacji prosimy kontaktować się osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 lub telefonicznie z Koordynatorem Indywidualnych Planów Usług Społecznych.