Centrum Usług Społecznych
Gminy Redzikowo

Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk – nowa jakość i nowe możliwości!

Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk to wynik nowej koncepcji organizowania i świadczenia usług społecznych przez gminę Słupsk. Podstawowym celem przekształcenia dotychczasowego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w CUS Gminy Słupsk jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców gminy w zakresie określonych usług społecznych oraz koordynowania tych usług, zarówno w zakresie ich zapewnienia, jak i w odniesieniu do ich przyznawania indywidualnym odbiorcom. Głównym założeniem jest organizowanie usług na zasadzie powszechności dostępu do nich wszystkim mieszkańcom. Pomimo, że ostatnie lata przyniosły szereg zmian w systemie wsparcia rodzin, osób z niepełnosprawnościami, czy seniorów - tutejsze Centrum, poprzez swoją działalność wprowadza szereg zmian i możliwości wsparcia, a rodzaje i zakres świadczonych usług społecznych uzależnione są od aktualnych potrzeb mieszkańców gminy Słupsk i do nich dostosowywane.

Przykładowo – w ramach zgłoszonych przez mieszkańców potrzeb, tutejsze Centrum zorganizowało dla rodzin poradnictwo z takimi specjalistami jak: psycholog dziecięcy, dietetyk, ratownik medyczny, animator czasu wolnego, doradca zawodowy, logopeda, psycholog i radca prawny.  

  Ponadto, z inicjatywy mieszkanek gminy Słupsk powstał „Klub Kreatywnych Mam” w ramach którego raz w miesiącu organizowane są warsztaty i spotkania tematyczne, których zakres w całości jest uzgadniany z jego uczestniczkami. Dotychczas omówione zostały następujące tematy: 

- poznanie siebie, swoich zasobów,

- znaczenie potrzeb i wartości w życiu,

- trudna rola macierzyństwa,

- wsparcie psychologiczne w zakresie umiejętności wychowawczych.

Najbliższe spotkanie warsztatowe  poświęcone będzie tematyce - jak sobie radzić ze złością własną i dziecka.

Warsztaty prowadzą wyłącznie praktycy tj. psycholog, jak również zaproszeni Goście – specjaliści z zakresu omawianej tematyki.

Klub Kreatywnych Mam jest dla kobiet, mam - w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach, profesjach, które są gotowe na to, by w przyjaznej atmosferze poznać siebie, dokonać zmian, jeśli są konieczne, czy wyjść z domu i zacząć coś robić dla siebie.

  CUS Gminy Słupsk czyni również starania, aby poprawić komfort życia osób z niepełnosprawnościami, jak również ich opiekunów faktycznych. Ważnym aspektem pomocowym jest usługa asystenta osoby niepełnosprawnej, przeznaczona przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby te - mają możliwość skorzystania z pomocy asystenta m. in. przy wykonywaniu codziennych czynności czy podejmowaniu aktywności społecznej. Pomoc asystenta, ma na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami poprzez umożliwienie im uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych czy sportowych.

Równie istotnym elementem wsparcia osób z niepełnosprawnościami na terenie naszej Gminy są specjalistyczne usługi opiekuńcze, dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym (m. in. rehabilitacji ruchowej czy masażach organizowanych w miejscu zamieszkania). 

Kolejnym elementem pomocowym dla osób z niepełnosprawnościami, oraz ich rodzin  - jest wsparcie grupowe i indywidualne opiekunów faktycznych, polegające na możliwości skorzystania z bezpłatnych porad udzielanych m. in. przez rehabilitanta, prawnika, dietetyka, psychologa, pracownika socjalnego oraz innego specjalistę. W ramach pomocy dla opiekunów faktycznych powołano również grupę wsparcia, która prowadzona jest przez psychologa. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w każdy pierwszy wtorek o godz. 12:00.

W ramach działalności Centrum organizowane są dla osób z niepłnosprawnościami również zajęcia basenowe z instruktorem, które odbywają się raz w tygodniu na basenie w Redzikowie.

Niepełnosprawni mieszkańcy Gminy Słupsk, którzy uczęszczają do placówek dziennego wsparcia, korzystają  z usługi transportu stałego, polegającej na transporcie z domu do miejsca dziennego pobytu dorosłej osoby niepełnosprawnej oraz z powrotem, z placówki do domu (środowiskowy dom samopomocy oraz warsztaty terapii zajęciowej).       

  Tutejsze Centrum realizuje także usługę w postaci opieki wytchnieniowej, polegającej na wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych w postaci zapewnienia opieki osobie ze stwierdzoną formą niepełnosprawności w sytuacji, gdy jej opiekun, z uwagi na jakieś zdarzenie losowe, konieczność wypoczynku czy załatwienia jakichś codziennych spraw, nie może tej opieki sprawować samodzielnie.

Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk nie zapomina również o najstarszych mieszkańcach gminy. Seniorzy mają możliwość skorzystania z usług mających zarówno na celu zwiększenie bezpieczeństwa (Koperta Życia. Teleopieka), odpowiedniej opieki w miejscu zamieszkania (usługi opiekuńcze), poprawy sprawności (specjalistyczne usługi opiekuńcze), wsparcia psychologicznego, aktywnego spędzania czasu wolnego (Kluby Seniora, wycieczki, okolicznościowe spotkania, zajęcia sportowe, kino, teatr, basen), jak również po ukończeniu 65 r. ż. otrzymują Gminną Kartę Seniora, która uprawnia Seniorów do skorzystania z ulg np. na przejazdy transportem publicznym, skorzystanie z basenu.

  W celu zgłoszenia chęci skorzystania z dostępnych usług lub uzyskania dodatkowych informacji prosimy kontaktować się osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk przy ul. Obrońców Wybrzeża 2 lub telefonicznie z Koordynatorem Indywidualnych Planów Usług Społecznych:

  • do spraw rodziny – tel. 59 842 84 02 wew. 20
  • do spraw osób niepełnosprawnych i opiekunów faktycznych - tel. 59 842 84 02 wew. 35
  • do spraw seniorów - tel. 59 842 84 02 wew. 35