Czułe Spotkania vol. 4
Wspólnie z Centrum Kultury i Biblioteka Publiczną Gminy Redzikowo zapraszamy w sobotę, 29 czerwca 2024 r., do Lądowiska Kultury na kolejne wydarzenie z cyklu „Czułe spotkania”. To wyjątkowy dzień pełen inspirujących warsztatów, które mają na celu zrelaksowanie umysłu i ciała, a także wzbogacenie wiedzy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Przygotowaliśmy różnorodne zajęcia, od medytacji w ruchu, przez jogę twarzy, aż po wykłady na temat profilaktyki czerniaka skóry oraz masaż dłoni. Zwieńczeniem dnia będzie wyjątkowy warsztat Biodanzy®, który pozwoli uczestnikom na nowo połączyć się ze swoimi instynktami i emocjami poprzez ruch i muzykę. Wszystkie warsztaty poprowadzą doświadczeni specjaliści, którzy z pasją i zaangażowaniem podzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami.
PROGRAM
12:00 - 13:00 Medytacja w ruchu: Warsztat TAI CHI nad stawem
Tai Chi to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także forma medytacji. Kluczem do osiągnięcia korzyści płynących z Tai Chi jest skupienie się na połączeniu umysł-ciało. Skupiając się na umyśle i rozluźniając ciało, ćwiczący mogą osiągnąć stan wewnętrznego spokoju i harmonii. Tai Chi można ćwiczyć solo lub w grupach, nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu ani odzieży. Wystarczy wygodne miejsce do ćwiczeń i wystarczająco dużo przestrzeni, aby swobodnie się poruszać.
Prowadzenie: Grzegorz Radelczuk
W wieku 14 lat zaczął trenować wschodnie sztuki walki, głównie różne odmiany karate. Dało mu to dobry fundament do uprawiania stylu Hu Lung Pai, którym zajmuje się nieprzerwanie od 2003 roku. W 2011 r. zdał egzamin na stopień praktyka i uczy Kung Fu w Dębnicy Kaszubskiej. Grzegorz Radelczuk ćwiczy także styl Wu Taijiquan oraz Qigong, co czyni z pasją od 2006 r.
Tai Chi to forma ruchomej medytacji, która łączy umysł i ciało poprzez serię miękkich ćwiczeń. Jest to chińska sztuka walki skupiona na samoobronie, samoświadomości i korzyściach zdrowotnych, sięgająca XIII wieku. Celem Tai Chi jest poruszanie ciałem w sposób powolny, płynny i zrelaksowany. Ruchy Tai Chi przypominają ruchy "płynące jak woda", gdyż w kulturze chińskiej woda jest symbolem yin i yang. Ćwiczenie jest pełne gracji i towarzyszy mu głębokie oddychanie. Tai Chi można porównać do szybkiego chodzenia i treningu oporowego. Chociaż nie pracujesz z ciężarami lub taśmami oporowymi, ćwiczenie ramion bez podparcia w Tai Chi wzmacnia górne partie ciała.
13:20 - 15:00 Czuły dotyk: Warsztat jogi twarzy
Spotykamy się, aby w sposób naturalny i bezpieczny zadbać o jakość naszej skóry twarzy, szyi i dekoltu. Popracujemy także nad naszym naturalnym, antygrawitacyjnym rusztowaniem (mięśniami).
Będziemy:
Głęboko masować nasze twarze, szyje, dekolty, głowę, aby:
- ❤️ Rozluźnić napięcia
- ❤️ Pozbyć się zastojów limfatycznych
- ❤️ Pobudzić krążenie oraz fibroblasty do produkcji własnego kolagenu
Wykonywać ćwiczenia na wszystkie partie twarzy i szyi, aby:
Podnieść owal i zlikwidować "chomiki"
- Unieść łuk brwiowy
- Rozluźnić żwacze
- Unieść kąciki ust
Prowadzenie: Agnieszka Grzenkowicz
Certyfikowana instruktorka jogi twarzy metodą YOGAT-TRACTIVE. Instruktorka z ponad 14-letnim stażem, pilates oraz stretchingu. W swojej pracy z ludźmi łączy klasykę z nowoczesnością, próbując stworzyć optymalne formy treningowe dla każdego.
15:20 - 16:00 „Znamię? Znam je!” Profilaktyka czerniaka skóry: wykład
Prowadzenie: lek. Katarzyna Kałuc-Kunach
Specjalista dermatolog i wenerolog, absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Ukończyła specjalizację z dermatologii i wenerologii, pracując w Klinice Chorób Skórnych i Wenerycznych w Szczecinie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Stale poszerza swoją wiedzę, biorąc udział w licznych konferencjach dermatologicznych, w tym dermoskopii. Autorka wystąpień z dermatologii na konferencjach krajowych. Doświadczenie zdobywała pracując w wielu placówkach w Szczecinie. Szczególnie interesuje się dermoskopią. Zawsze zaangażowana w swoją pracę, szczególnie z dziećmi.
16:00 – 17:00 Masaż dłoni.
Wykonanie: Marta Bagińska
16:00 - 17:00 Badanie dermatoskopowe znamion.
Prowadzenie: Lek. Katarzyna Kałuc - Kunach
16:00 - 17:00 Konsultacje ze Słupskim Stowarzyszeniem Amazonka.
17:00 - 19:00 Laboratorium ruchu: Warsztat Biodanzy®
Biodanza® to stosunkowo nowa metoda w Polsce. Jest to metoda rozwojowa, za którą stoi wiele badań naukowych, które są nadal kontynuowane. Biodanza została stworzona w latach 60-tych w Chile przez profesora Rolando Toro. Na Uniwersytecie Medycznym w Chile poproszono go o stworzenie metody, która pomogłaby zhumanizować medycynę. Po wielu latach badań stworzył nowy sposób komunikacji niewerbalnej, gdzie przy muzyce, w naturalnym ruchu, w interakcji z drugą osobą, mamy możliwość połączenia się z naszymi instynktami i ekspresją. Rolando inspirował się antropologią i etnologią, a jej podstaw należy szukać w biologii. Twórca Biodanzy powiedział: "Najlepiej poznajemy samych siebie poprzez interakcję z drugą osobą". Spotkania w Biodanzie mają charakter rytuału i należą do najważniejszych ćwiczeń. Vivencja spotkania jest okazją do ponownego nauczenia się nawiązywania więzi na poziomie emocjonalnym, pobudzając szacunek i czułość wobec innych.
Zajęcia, które proponuję, to rodzaj "laboratorium" doświadczalnego. Proszę przyjść w wygodnym stroju niekrępującym ruchów. Będziemy poruszać się na boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Dbając o siebie, na pewno przyda się woda do picia.
Prowadzenie: Elżbieta Miarka
Facylitator I Cyklu Szkoły Biodanza® IBFed Sistema Rolando Toro w Polsce, w superwizji u Agnieszki Sut i Micaeli Bianco. Ukończyła 3,5-letnią szkołę w I Cyklu, specjalizując się w "Biodanza dla dzieci i młodzieży". Od ponad 2 lat prowadzi regularne zajęcia Biodanzy w Koszalinie. Od 2020 r. uczestniczyła w wielu warsztatach w Polsce i we Włoszech. Na co dzień pracuje z młodzieżą z syndromem Downa. Poprzez zajęcia w pełnej akceptacji, pomaga rozwinąć naturalne potencjały i możliwości, które przekładają się na jakość i pełnię codziennego funkcjonowania. Mówią o niej, że jest wrażliwa, uważna i empatyczna.
Na warsztaty i badania obowiązują zapisy. Zgłoszeń należy dokonywać pod adresem esorbian@cus.gminaredzikowo.pl, wskazując numer kontaktowy oraz miejsce zamieszkania. Udział w warsztatach jest bezpłatny!