Centrum Usług Społecznych
Gminy Redzikowo

Stypendia szkolne 2021/2022

Wnioski o stypendium szkolne wraz z wymaganymi dokumentami należy składać w: Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk ul. Obrońców Wybrzeża 2, 76-200 Słupsk pok. 104

Wnioski o stypendium szkolne wraz z wymaganymi dokumentami należy składać w:

Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk
ul. Obrońców Wybrzeża 2, 76-200 Słupsk

pok. 104

- w przypadku uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w nieprzekraczalnym  terminie do 15 września bieżącego roku.

- przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 15 października bieżącego roku.

Wnioski mogą składać:
-
rodzice, opiekunowie prawni niepełnoletniego ucznia
- pełnoletni uczeń
- dyrektor szkoły/kolegium/ośrodka

Pomoc materialna przysługuje:

  1. uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
  2. wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno -wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Uczniowie muszą zamieszkiwać na terenie gminy Słupsk.
W przypadku pełnoletniego ucznia należy dostarczyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki szkolnej.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie ( kwota uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może przekroczyć kwoty 528,00 zł – netto na osobę), w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, wielodzietność, bezradność w sprawach opiekuńczo wychowawczych, alkoholizm, narkomania a także gdy rodzina jest niepełna.

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające dochody członków rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (w przypadku utraty dochodu z miesiąca złożenia wniosku).

Stypendium szkolne realizowane jest poprzez refundację poniesionych kosztów w związku z tym istnieje konieczność zbierania imiennych faktur i rachunków wystawionych na wnioskodawcę.

Przy wystawieniu faktury lub rachunków należy zwrócić uwagę na prawidłowe wypisywanie faktury oraz nazewnictwa zakupionych artykułów. Faktury lub rachunki powinny zawierać pełną nazwę produktu podlegającego refundacji – istotne jest, aby np. obuwie i odzież miały adnotację „sportowa”. Jeżeli zakupiony towar nie ma przymiotnika w nazwie umieszczonej na fakturze lub rachunku, sprzedawca może to potwierdzić umieszczając na rachunku lub fakturze opis, pieczęć i czytelny podpis. Paragony nie będą brane pod uwagę.

Wypłata stypendium nastąpi po przedłożeniu rachunków. Termin i forma zostanie ustalona w decyzji.

Rachunki lub faktury powinny potwierdzać poniesienie wydatków związanych z procesem edukacyjnym ucznia, w szczególności zakupu:

- podręczniki szkolne, encyklopedie, słowniki, lektury szkolnych, atlasy historyczne i geograficzne,
tablice matematyczne, pomoce dydaktyczne itp.;
- przybory szkolne;
- plecaki, tornistry, torby;
- strój sportowy wymagany na zajęciach wychowania fizycznego (koszulka, spodenki, spodnie, bluza, obuwie sportowe), strój galowy, obuwie zmienne wymagane przez szkołę;
- odzież i przybory do nauki zawodu (np. kimono, strój na basen, instrumenty muzyczne itp. )
- koszt udziału w zajęciach dodatkowych /nauka języków obcych, zajęcia wyrównawcze, sportowe, - sprzęt komputerowy (komputer stacjonarny, laptop, tablet, drukarka itp.)
- biurka, fotel do biurka, lampka na biurko;
- koszty wycieczki szkolnej lub „zielonej szkoły”;
- inne wydatki związane z edukacją niewymienione wyżej.

 

Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. (np. śmierć rodzica/opiekuna prawnego, klęska żywiołowa, wydatki związane z długotrwałą chorobą lub inne szczególne okoliczności).  Jest formą doraźnej i bezzwrotnej pomocy. Może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

O zasiłek szkolny należy ubiegać się bezpośrednio po wystąpieniu zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od jego wystąpienia.

 

Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2020 r. poz. 111 ze zm.).